Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 — All you need to know

The tournament will see some big names stepping on to the field  (Image Credits: Scroll.in)

The flagship limited-overs domestic tournament of the Board of Control for Cricket in India, the Syed Mushtaq Ali Trophy will be seeing it’s 2021 season starting on the 10th of January. The breeding ground of many talented white-ball cricket players who are in the makings for a place in the national team, Syed Mushtaq Ali Trophy has also been a place where cricket players who have been a part of the Indian team, come and polish their skills and even give some valuable inputs to the game of the younger players of their team. Even this season will be seeing some of the biggest names of the Indian cricketing circles taking the field for their respective state’s teams.

One of the biggest highlights of which would be the comeback of the Kerala pacer, Sreesanth, who will get a chance to play alongside players like Suresh Raina, Bhuvneshwar Kumar, Ishant Sharma, Shikhar Dhawan, Sanju Samson, Yuzvendra Chahal, and Dinesh Karthik.

 

During the course of the tournament, a total of 38 teams will be fighting it out amongst themselves to earn the title of the best white-ball team in the Indian domestic circuit this season. The teams have been divided into 6 groups, with the naming being Elite Group A, B, C, D, E, and Plate Group. Each group will be playing matches in the cities assigned to them from a pool of 7 names, including Bengaluru, Mumbai, Chennai, Vadodara, Kolkata, and Indore.

After the league stages where teams will battle it out amongst their group members, the tournament will go into the knockout matches, which would include the quarter and semi-finals and the all-important final match of the tournament. All of these knockout games of the Syed Mushtaq Ali Trophy will be played at the Sardar Patel Stadium in Ahmedabad.

So, with the stage set, bio bubble restrictions in place and the players raring to go out on the field and prove their mettle, it will be interesting to see how this tournament plays out and which team gets crowned as the Champions of the 2021 edition of the Syed Mushtaq Ali Trophy, on the 31st of January.


Group Divisions:

Elite Group A (Venue: Bengaluru) – Jammu & Kashmir, Uttar Pradesh, Punjab, Karnataka, Railways, Tripura

Elite Group B (Venue: Kolkata) – Odisha, Bengal, Jharkhand, Tamil Nadu, Hyderabad, Assam

Elite Group C (Venue: Vadodara) – Gujarat, Maharashtra, Chattisgarh, Himachal Pradesh, Baroda, Uttarakhand

Elite Group D (Venue: Indore) – Services, Saurashtra, Vidarbha, Rajasthan, Madya Pradesh, Goa

Elite Group E (Venue: Mumbai) – Haryana, Andhra Pradesh, Delhi, Mumbai, Kerala, Puducherry

Plate Group (Venue: Chennai) – Meghalaya, Chandigarh, Bihar, Nagaland, Manipur, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh


Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 Squads:

Maharashtra: Rahul Tripathi (captain), Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Kedar Jadhav, Ranjeet Nikam, Azim Kazi, Satyajeet Bachhav, Taranjeet Singh Dhillon, Shamshuzma Kazi, Pradeep Dadhe, Mukesh Choudhary, Manoj Ingle, Divyang Hingankar, Rajvardhan Hangargekar, Jagdish Zope, Swapnil Gugale, Dhanraj Pardeshi, Sunny Pandit, Nikhil Naik (wicketkeeper), Vishant More (wicketkeeper)

Mumbai: Suryakumar Yadav (Captain), Aditya Tare (Vice-Captain), Yashasvi Jaiswal, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Shubham Ranjane, Shams Mulani, Hardik Tamore, Akash Parkar, Sufiyan Shaikh, Arjun Tendulkar, Krutik Hanagavadi, Sujit Nayak, Sairaj Patil, Tushar Deshpande, Dhawal Kulkarni, Aakarshit Gomel, Sarfaraz Khan, Minad Manjrekar, Prathamesh Dake, Atharva Ankolekar, Shashank Attarde

Kerala: Sanju Samson (C), Sachin Baby (VC), Jalaj Saxena, Robin Uthappa, Abhishek Mohan SL, Vinoop S Manoharan, Mohammed Azharuddeen M, Rohan S Kunnummal, Midhun S, Vatsal Govind Sharma, Rojith KG, Sreeroop M P, Vishnu Vinod, Salman Nizar, Basil Thampi, S Sreesanth, Nidheesh MD, Asif KM, Akshay Chandran, Midhun PK

Saurashtra: Jaydev Unadkat (Captain), Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Avi Barot, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Samarth Vyas, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Divyarajsinh Chauhan, Vandit Jivrajani, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Kunal Karamchandani, Yuvraj Chudasama, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, and Devang Karamta

Uttar Pradesh: Priyam Garg (captain), Karn Sharma (vice-captain), Suresh Raina, Bhuvneshwar Kumar, Dhruv Jurel (wicketkeeper), Aryan Juyal (wicketkeeper), Ankit Rajpoot, Mohsin Khan, Shivam Mavi, Shiva Singh, Shanu Saini, Rinku Singh, Madhav Kaushik, Samarth Singh, Shubham Choubey

Bengal: Abhimanyu Easwaran, Manoj Tiwary, Sudip Chatterjee, Anustup Majumdar, Ravi Kant Singh, Abhishek Das, Mohammed Kaif, Aritra Chatterjee, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Prayas Ray Barman, Sujit Yadav, Kaif Ahmed, Shreevats Goswami, Ishan Porel, Kazi Junaid Saifi, Ritwik Chowdhury, Vivek Singh, Shahbaz Ahamad, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akash Deep

Delhi: Shikhar Dhawan (captain), Ishant Sharma, Anuj Rawat (wk), Pradeep Sangwan, Simarjeet Singh, Pawan Negi, Ayush Badoni, Vaibhav Kandpal, Lakshay Thareja (wk), Pawan Suyal, Karan Dagar, Nitish Rana, Himmat Singh, Kshitiz Sharma, Jonty Sidhu, Hiten Dalal, Lalit Yadav, Shivank Vashisth, Manjot Kalra, Siddhant Sharma

Tamil Nadu: Dinesh Karthik (captain), Vijay Shankar (vice-captain), R S Jaganath Sinivas, B Aparajith, B Indrajith, Aswin Crist, M Shahrukh Khan, C Hari Nishaanth, K B Arun Karthik, Pradosh Ranjan Paul, N Jagadeesan, R Sai Kishore, M Siddharth, L Suryapprakash, Mohammed, G Periyasamy, Sandeep Warrier, J Kousik, R Sonu Yadav, M Ashwin

Jammu & Kashmir: Shubham Khajuria, Abdul Samad, Ahmed Banday, Henan Malik, Qamran Iqbal, Parvez Rasool (captain), Ram Dayal, Nawazul Munier (wicket-keeper), Suryansh Raina (wicket-keeper), Aamir Aziz Sofi, Abid Mushtaq, Aquib Nabi, Jiyaad Magrey, Umar Nazir Mir, Mujtaba Yousuf, Shubham Pundir, Puneet Kumar, Usman Pandit

Karnataka: Karun Nair (captain), Pavan Deshpande (vice-captain), Devdutt Padikkal, Roham Kadam, KV Siddharth, KL Shrijith, BR Sharath, Anirudha Joshi, Shreyas Gopal, Krishnappa Gowtham, Jagadeesha Suchith, Pravin Dubey, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Prateek Jain, V Koushik, Ronit More, Darshan MB, Manoj Bhandage, Shubhang Hegde.

Punjab: Mandeep Singh (captain), Gurkeerat Singh Mann (vice-captain), Abhishek Sharma, Ramandeep Singh, Siddharth Kaul, Barinder Singh Sran, Arshdeep Singh, Harpreet Singh Brar, Baltej Singh Dhanda, Krishan, Gitansh Khera, Rohan Marwaha, Abhinav Sharma, Prabhsimran Singh, Anmolpreet Singh, Anmol Malhotra, Sanvir Singh, Sandeep Sharma, Karan Kaila, Mayank Markande

Railways: Mrunal Devdhar, Dinesh Mor, Kanishk Seth, Karn Sharma, Harsh Tyagi, Amit Kuila, T Pradeep, Pratham Singh, Vikram Rajput, Ananta Saha, Himanshu Sangwan, Saurabh Singh, Shivendra Singh, Dhrushant Soni, Navneet Virk

Tripura: Manishankar Murasingh (captain), Kaushal Acharjee, Joydeep Banik, Udiyan Bose, Bishal Ghosh, Milind Kumar, Samrat Singha, Arkaprabha Sinha, Saurabh Das, Rana Dutta, Tushar Saha, Abhijit Sarkar, Ajoy Sarkar, Pratyush Singh, Rajat Dey, Subham Ghosh

Odisha: Subhranshu Senapati (captain), Shantanu Mishra, Pratik Das, Biplab Samantray, Abhishek Raut, Govinda Poddar, Ankit Yadav, Rajesh Dhuper (wicket-keeper), Pappu Roy, Suryakant Pradhan, Rajesh Mohanty, Sarbeswar Mohanty

Jharkhand: Ishan Kishan (captain), Virat Singh (vice-Captain), Vikash Vishal, Anukul Roy, Shahbaaz Nadeem, Sonu Kumar Singh, Varun Aaron, Rahul Shukla, Pankaj Kumar, Kumar Deobrat, Saurav Tiwari, Uttakarsh Singh, Anand Singh, Monu Kumar Singh, Vivekanand Tiwari, Bala Krishna, Aashish Kumar, Satya Setu

Meghalaya: Abhay Negi, Aditya Singhania, Chengkham Sangma, Wanlambok Nongkhlaw, Kilco Sangma, Shellingstar Thabah, Punit Bisht, Sanjay Yadav, Ravi Teja, Shiva Sangma, Wellmanson Passah, Shaisngi Lyngdoh, Larry Sangma, Akash Kumar Choudhary, Dippu Sangma, Yogesh Tiwari, Rohit Shah, Anish Charak

Baroda: Krunal Pandya (captain), Deepak Hooda (vice-captain), Kedar Devdhar, Ninad Rathwa, Smit Patel, Vishnu Solanki, Abhimanyu Rajput, Dhruv Patel, Atit Sheth, Babasafi Pathan, L Meriwala, Mohit Mongia, Bhanu Pania, Kartik Kakade, Chintal Gandhi, Pradeep Yadav, Soyeb Sopariya, Ansh Patel, Parth Kohli, Bhargav Bhatt, Pratik Ghodadra, Pratyush Kumar.

Assam: Rishav Das (captain), Pallavkumar Das, Riyan Parag, Amit Sinha, Rajjakuddin Ahmed, Abhishek Thakuri (wicketkeeper), Arup Das, Amlanjyoti Paresh Das, Pritam Das, Mrinmoy Dutta, Rahul Singh, Saahil Jain, Mukhtar Hussain

Hyderabad: Tanmay Agarwal (captain), Tilak Verma, Kartikeya Kak, Rahul Buddhi, Bavanaka Sandeep, Kolla Sumanth (wicketkeeper), Mickil Jaiswal, Chama V Milind, Telukpalli Ravi Teja, Himalay Agarwal, Ajay Dev Goud, Yudhvir Singh, Prateek Reddy, Tanay Thyagarajan

Gujarat: Priyank Panchal, Dhruv Raval, Tejas Patel, Axar Patel (captain), Piyush Chawla, Roosh Kalaria, Urvil Patel, Priyesh Patel, Chintan Gaja, Arzan Nagwaswalla, Hardik Patel, Ripal Patel, Devang Gandhi, Kshitij Patel, Jayveer Parmar

Chattisgarh: Shashank Chandrekar, Harpreet Singh, Jiwanjot Singh, Amandeep Khare, Shourabh Khairwar, Rishabh Tiwari, Shashank Singh, Shubham Agarwal, Vishal Kushaah, Ajay Jadav Mandal, Veer Pratap Singh, Ravi Kiran, Sumit Ruikar, Shahnawaz Hussain, Shubham Singh

Himachal Pradesh: R Thakur, Amit Kumar, Ekant Sen, Nitin Sharma, Abhimanyu Rana, Kanwar Abhinay Singh, Ankush Bedi, Rishi Dhawan, Pankaj Jaiswal, Prashant Chopra (wicketkeeper), Vaibhav Arora, Mayank Dagar, Arpit Guleria, Ayush Jamwal, Akash Vashist

Uttarakhand: Ashish Chaudhary, Avneesh Sudha, Jay Gokul Bista, Karn Veer Kaushal, Dikshanshu Negi, Arya Sethi, Kunal Chandela, Mayank Mishra, Dhanraj Sharma, Saurabh Rawat (wicketkeeper), Iqbal Abdullah (captain), Samad Fallah, Himanshu Bisht, Gaurav Singh

Services: Anshul Gupta, Lakhan Singh, Gahlaut Rahul Singh, Ravi Chauhan, Nakul Harpal Verma, Hardik Rajeev Sethi, Vikas Yadav, Rajat Paliwal, Sumit Singh, Vikas Hathwala, Arun Bawal, Mohit Kumar, Pulkit Narang, Diwesh Pathania, Raushan Raj, Nakul Sharma, Navneet Singh, Varun Chaudhary, Nitin Yadav, Nitin Tanwar

Vidarbha: Ganesh Satish (captain), Akshay Karnewar, Akshay Wakhare, Nachiket Bhute, Darshan Nalkande, Mohit Raut, Yash Thakur, Aditya Thakare, Mohit Kale, Lalit Yadav, Raj Chaudhari, Jitesh Sharma, Atharva Taide, Akshay Wadkar, Siddhesh Wath, Rishabh Rathod, Yash Rathod, Apoorv Wankhede

Rajasthan: Rajesh Bishnoi, Yash Kothari, Ankit Lamba, Tanveer-Ul-Haq, Ashok Maneria (captain), Rajat Chaudhary, Aditya Garhwal, Arjit Gupta, Salman Khan, Mahipal Lomror, Manender Narender Singh, Khaleel Ahmed, Akash Singh, Deepak Chahar, Rahul Chahar, Aniket Choudhary, Chanrapaul Singh, Ravi Bishnoi

Madhya Pradesh: Parth Sahani (captain), Rajat Patidar, Abhishek Bhandari, Rishabh Chouhan, Kumar Kartikeya, Ankit Sharma, Avesh Khan, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Ishwar Pandey, Kuldeep Sen, Puneet Datey, Saransh Jain, Himanshu Mantri, Surendra Malviya, Arpit Gaud, Shantanu Raghuvanshi, Rakesh Thakur, Arshad Khan, Ashutosh Sharma

Goa: Amit Verma, Amogh Desasi, Vishambar Kahlon, Maliksab Shirur, Vaibhav Govekar, Ishaan Gadekar, Heramb Parab, Darshan Misal, Deepraj Gaonkar, Snehal Kauthankar, Shubham Dessai, Vijesh Prabhudessai, Ashoke Dinda, Felix Antonio Alemao,Nihal Surlaker,Eknath dinesh Kerkar, Suyash Prabhudessai, Lakshay Arunkumar Garg, Amulya G Pandrekar and Aditya Kaushik.

Haryana: Ankit Kumar(C), Pramod Chandila, Himanshu Rana, Shubam Rohilla, Rohit Pramod Sharma, Guntashveer Singh, Chaitanya Bishnoi, Rahul Tewatia, Kapil Hooda(wk), Nitin Saini(wk), Yuzvendra Chahal, Ajit Chahal, Ashish Hooda, Sanjay Pahal, Harshal Patel, Mohit Sharma, Shivam Chauhan, Arun Chaprana, Tinu Kundu, Aman Kumar, Yashu Sharma, Sumit Kumar

Andhra Pradesh: Ambati Rayudu(C), Ashwin Hebbar, Ricky Bhui, Naren Reddy, Nitish Reddy, Prasanth Kumar, Dhruva Kumar Reddy, Manish Golamaru, Shoaib Md Khan, Kona Srikar Bharat(Wk), Lalith Mohan, Girinath Reddy, SK Ismail, Karthik Raman, Kranthi Kumar, KV Sasikanth, Cheepurupalli Stephen, S Ashish

Puducherry: Damodaran Rohit(C), Subramanian Anand, Paras Dogra, Vikneshwaran Marimuthu, Thamaraikannan Parandaman, Sheldon Jackson(wk), S Karthik(wk), A Aravinddaraj, Fabid Ahmed, Iqlas Naha, Pankaj Singh, Sagar Trivedi, Sagar Udeshi, Ragupathy

Chandigarh: Manan Vohra(C), Shivam Bhambri, Sarul Kanwar, Ankit Kaushik, Arslan Khan, Gurinder Singh, Anirudh Kanwar, Kunal Mahajan, Uday Kaul(wk), Jaskaranvir Singh, Bipul Sharma, Yuvraj Chaudhary, Jaskaran Singh, Gaurav Gambhir, Gaurav Puri, Jagjit Singh,

Bihar: Ashutosh Aman(C), Babul Kumar, Sakibul Gani, Mangal Mahrour, Samar Quadri, MD Rahmatullah, Vikash Ranjan(wk), Shasheem Rathour, Yashasvi Rishav, Sachin Kumar, Vikash Yadav(wk), Amod Yadav

Nagaland: Rongsen Jonathan(C), Hakaito Zhimomi, Sedezhalie Rupero, Mughavi Wotsa, Stuat Binny, Imliwati Lemtur, Shrikant Mundhe, Chetan Bist(Wk), Tahmeed Rahman, Chopise Hopongkyu, Jalal Uddin, Nagaho Chishi, Joshua Ozukum

Manipur: Ahmed Shah(wk), Langlonyamba Meitan Keishangbam, Bishworjit Singh, Narisingh Yadav, Nitesh Sedai, Gemson Singh, Ajay Lamabam, Prafullomani Singh, Rex Rajkumar, Jayanta Sagatpam, Kishan Thokchom, Sheiteendra Singh, Karnajit Yumnam

Mizoram: Pratik Desai(C), Lalhmangaiha, K Lalhmingmawia, Khawlhring Lalremruata, Vanlalruata, Taruwar Kohli, Andrew Vanlalhruaia, Lalhruai Ralte, KB Pawan(wk), Darremsanga(wk), G Lalbiakvela, Hmar Zothanchhunga, Lalfakzuala Renthlei, Sumit Lama, Lalhruaizela, Parvez Ahmed, Bobby Zothansanga, Lalnunkima Varte

Sikkim: Robin Bisht(C), Ashish Thapa, Pritam Nirala, Bhusan Subba, Dinesh Rai, Bibek Diyali, Anureet Singh, Tashi Bhalla, Mandup Bhutia, Nitesh Gupt, Varun Sood, Lee Yong Lepcha, Nilesh Lamichanei, Padam Limboo, Ajay Pradhan, Piazor Tamang

Arunachal Pradesh: Neelam Obi(C), Karkir Taye, Takam Tallam, Song Tacho, Kengo Goken Bam, Techi Neri, Shahwat Kohli, Rahul Dalal, Techi Doria, Nabam Tempol, Rakesh Kumar, Akhilesh Sahani, Samarth Seth, Kamsha Yangfo(wk), Yab Niya


Syed Mushtaq Ali Trophy 2021 schedule:

January 10

Karnataka vs Jammu and Kashmir, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket Ground, Alur

Baroda vs Uttarakhand, Elite Group C, 12:00 PM IST, Reliance Stadium, Vadodara

Chattisgarh vs Himachal Pradesh, Elite Group C, 12:00 PM IST, FB Colony Road, Vadodara

Gujarat vs Maharashtra, Elite Group C, 12:00 PM IST, Moti Bagh, Vadodara

Jharkhand vs Tamil Nadu, Elite Group B, 12:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

Odhisa vs Bengal, Elite Group B, 12:00 PM IST, Jadavpur University Campus, Kolkata

Railways vs Tripura, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (3) Ground, Alur

Punjab vs Uttar Pradesh, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (2) Ground, Alur

Assam vs Hyderabad, Elite Group B, 07:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

January 11

Chandigarh vs Nagaland, Plate, 12:00 PM IST, Guru Nanak College Ground, Chennai

Bihar vs Arunachal Pradesh, Plate, 12:00 PM IST, TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

Mumbai vs Delhi, Elite Group E, 12:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Haryana vs Andhra, Elite Group E, 12:00 PM IST, Bandra Kurla Complex, Mumbai

Mizoram vs Sikkim, Plate, 12:00 PM IST, Sri Ramchandra Medical College Ground, Chennai

Vidarbha vs Rajasthan, Elite Group D, 12:00 PM IST, Emerald High School, Indore

Services vs Saurashtra, Elite Group D, 12:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

Meghalaya vs Manipur, Plate, 12:00 PM IST, Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

Kerala vs Puducherry, Elite Group E, 07:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Madhya Pradesh vs Goa, Elite Group D, 07:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

January 12

Baroda vs Himachal Pradesh, Elite Group C, 12:00 PM IST, Reliance Stadium, Vadodara

Gujarat vs Uttarakhand, Elite Group C, 12:00 PM IST, Moti Bagh Stadium, Vadodara

Maharashtra vs Chattisgarh, Elite Group C, 12:00 PM IST, F.B Colony Ground, Vadodara

Odisha vs Hyderabad, Elite Group B, 12:00 PM IST, Jadavpur University Campus, Kolkata

Bengal vs Jharkhand, Elite Group B, 12:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

Railways vs UP, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (3) Ground, Alur

Jammu and Kashmir vs Tripura, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (2) Ground, Alur

Karnataka vs Punjab, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket Ground, Alur

Tamil Nadu vs Assam, Elite Group B, 07:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

January 13

Nagaland vs Arunachal Pradesh, Plate, 12:00 PM IST, Sri Ramchandra Medical College Ground, Chennai

Bihar vs Sikkim, Plate, 12:00 PM IST, Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

Chandigarh vs Manipur, Plate, 12:00 PM IST, TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

Meghalaya vs Mizoram, Plate, 12:00 PM IST, Guru Nanak College Ground, Chennai

Haryana vs Puducherry, Elite Group E, 12:00 PM IST, Bandra Kurla Complex, Mumbai

Delhi vs Andhra, Elite Group E, 12:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Services vs Goa, Elite Group D, 12:00 PM IST, Emerald High School Ground, Indore

Vidarbha vs Saurashtra, Elite Ground D, 12:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

Mumbai vs Kerala, Elite Group E, 07:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Madhya Pradesh vs Rajasthan, Elite Group D, 07:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore.

January 14

Uttarakhand vs Maharashtra, Elite Group C, 12:00 PM IST, Reliance Stadium, Vadodara

Gujarat vs Himachal Pradesh, Elite Group C, 12:00 PM IST, Moti Bagh Stadium, Vadodara

Chattisgarh vs Baroda, Elite Group C, 12:00 PM IST, F.B Colony Ground, Vadodara

Tamil Nadu vs Odhisa, Elite Group B, 12:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

Jharkhand vs Assam, Elite Group B, 12:00 PM IST, Jadavpur University Campus, Kolkata

Jammu and Kashmir vs Uttar Pradesh, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket Ground, Alur

Punjab vs Railways, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (2) Ground, Alur

Bengal vs Hyderabad, Elite Group B, 07:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

January 15

Manipur vs Arunachal Pradesh, Plate, 12:00 PM IST, TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

Nagaland vs Sikkim, Plate, 12:00 PM IST, Guru Nanak College Ground, Chennai

Chandigarh vs Mizoram, Plate, 12:00 PM IST, Sri Ramchandra Medical College Ground, Chennai

Meghalaya vs Bihar, Plate, 12:00 PM IST, Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

Mumbai vs Haryana, Elite Group E, 12:00 PM IST, Bandra Kurla Complex, Mumbai

Delhi vs Kerala, Elite Group E, 12:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Services vs Rajasthan, Elite Group D, 12:00 PM IST, Emerald High School Ground, Indore

Vidarbha vs Madhya Pradesh, Elite Group D, 12:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

Puducherry vs Andhra, Elite Group E, 07:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Goa vs Saurashtra, Elite Group D, 07:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore.

January 16

Gujarat vs Chattisgarh, Elite Group C, 12:00 PM IST, F.B Colony Ground, Vadodara

Baroda vs Maharashtra, Elite Group C, 12:00 PM IST, Moti Bagh Stadium, Vadodara

Himachal Pradesh v Uttarakhand, Elite Group C, 12:00 PM IST, Reliance Stadium, Vadodara

Assam vs Bengal, Elite Group B, 12:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

Tamil Nadu vs Hyderabad, Elite Group B, 12:00 PM IST, Jadavpur University Campus, Kolkata

Jammu and Kashmir vs Punjab, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (3) Ground, Alur

Karnataka vs Railways, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (2) Ground, Alur

Uttar Pradesh vs Tripura, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket Ground, Alur

Odhisa vs Jharkhand, Elite Group B, 07:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

January 17

Nagaland vs Mizoram, Plate, 12:00 PM IST, Plate, Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

Chandigarh vs Sikkim, Plate, 12:00 PM IST, Guru Nanak College Ground, Chennai

Meghalaya vs Arunachal Pradesh, Plate, 12:00 PM IST, TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

Bihar vs Manipur, Plate, 12:00 PM IST, Sri Ramchandra Medical College Ground, Chennai

Kerala vs Andhra, Elite Group E, 12:00 PM IST, Bandra Kurla Complex, Mumbai

Mumbai vs Puducherry, Elite Group E, 12:00 PM IST, Emerald High School, Indore

Rajasthan vs Goa, Elite Group D, 12:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

Haryana vs Delhi, Elite Group E, 07:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Services vs Vidarbha, Elite Group D, 07:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

January 18

Himachal Pradesh vs Maharashtra, Elite Group C, 12:00 PM IST, Moti Bagh Stadium, Vadodara

Chattisgarh vs Uttarakhand, Elite Group C, 12:00 PM IST, Reliance Stadium, Vadodara

Gujarat vs Baroda, Elite Group C, 12:00 PM IST, F.B Colony Ground, Vadodara

Jharkhand vs Hyderabad, Elite Group B, 12:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

Odhisa vs Assam, Elite Group B, 12:00 PM IST, Jadavpur University Campus, Kolkata

Uttar Pradesh vs Karnataka, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (2) Ground, Alur

Punjab vs Tripura, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket (3) Ground, Alur

Jammu and Kashmir vs Railways, Elite Group A, 12:00 PM IST, KSCA Cricket Ground, Alur

Tamil Nadu vs Bengal, Elite Group B, 07:00 PM IST, Eden Gardens, Kolkata

January 19

Nagaland vs Manipur, Plate, 12:00 PM IST, TI Cycles Ground, Murugappa, Chennai

Bihar vs Mizoram, Plate, 12:00 PM IST, Sri Sivasubramaniya Nadar College of Engineering Ground, Chennai

Meghalaya vs Sikkim, Plate, 12:00 PM IST, Sri Ramchandra Medical College Ground, Chennai

Chandigarh vs Arunachal Pradesh, Plate, 12:00 PM IST, Guru Nanak College Ground, Chennai

Delhi vs Puducherry, Elite Group E, 12:00 PM IST, Bandra Kurla Complex, Mumbai

Haryana vs Kerala, Elite Group E, 12:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Vidarbha vs Goa, Elite Group D, 12:00 PM IST, Emerald High School Ground, Indore

Mumbai vs Andhra, Elite Group E, 07:00 PM IST, Wankhede Stadium, Mumbai

Rajasthan vs Saurashtra, Elite Group D, 07:00 PM IST, Holkar Cricket Stadium, Indore

January 26

TBA vs TBA, Q/F 01, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 12:00 PM IST

TBA vs TBA, Q/F 02, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 07:00 PM IST

January 27

TBA vs TBA, Q/F 03, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 12:00 PM IST

TBA vs TBA, Q/F 04, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 07:00 PM IST

January 29

TBA vs TBA, S/F 01, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 01:00 PM IST

TBA vs TBA, S/F 02, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 07:00 PM IST

January 31

TBA vs TBA, Final, Sardar Patel Stadium, Ahmedabad, 07:00 PM IST


Where to watch live broadcast of Syed Mushtaq Ali Trophy 2021:

The matches of this tournament will be broadcasted live on the Star Sports Network.

About Devansh Awasthi 69 Articles
Founder & CEO A Network analyst with a MNC, started it all in the summers of 2016 just & just to propagate the game of Cricket. His passion for Cricket is not hidden only from those knowing him personally but also virtually. His love for the game started from Gullies of Lucknow and wishes to see a future of it in an Office of Cricket Keeda. He brings to the brand the experience and knowledge of Cricket, a person who knows everything about every game ever played in the history of Cricket. Ping him on Social Media or mail at devanshawasthi4@gmail.com for anything post fix Cricket.